پیغام خطا

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? در include_once() (خط 1389 از /home/dowlatab/dowlatabadi.net/includes/bootstrap.inc).

باد سرخ « چاپ دوم»

نویسنده : حسین دولت آبادی
ناشر : مهری
انگلیس- لندن Mehri Kheyrolahe mehripublication@gmail.com
تاریخ انتشار : 2017
 

  چند کلمه در بارة رمان

  « باد سرخ»

   

  گوش کارمند ادارة ثبت احوال شهرستان که به روستای چشمه نادید آمده، سنگین است و نام سارا را در شناسنامه «صحرا» ثبت می‌کند.  صحرا شخصیّت محوری رمان باد سرخ است و سرنوشت او را زن کور کولی که سالها پیش در ولایت چشمه نادید ساکن شده، پیش بینی کرده است: « خانم، دختری به دنیا می‌آوری مثل پنجة آفتاب که در باد سرخ گم می‌شود» صحرا بعد از انقلاب بهمن، در زمان تسویه‌ها و پاکسازی‌ها، بخاطر اختلاف دیرینه با همسر و همکاری این مأمور امنیّتی سابق با مأمور مخفی حکومت که عاشق یقه چاک او نیز بوده و هنوز هست، ناچار به فرار از خانه می‌شود و تا به چنگ مأمورها نیفتد، چون جا و مکان و پناهگاهی ندارد، مانند بسیاری از زنان سیاسی میهن ما در آن دوران سیاه، با قطار و منزل به منزل سفر می‌کند. در هر منزل بخشی از زندگی و دنیای پیرامون صحرا بیان می‌شود. صحرا از آغاز تا پایان رمان در این قطار لکنته و لنگ نشسته است و رمان در سیزده منزل آرام آرام شکل می‌گیرد و در منزل آخر به پایان می‌رسد. صحرا، همسرش ساسان، بچّه ها، خانواده و آدم‌های پیرامون آن‌ها در برهة تیره‌ای از تاریخ معاصر میهن ما ساخته و پرداخته  می‌شوند و خواننده از ورای آن‌ها آن دوران را نیز مشاهده و مرور می‌کند.

  باد سرخ در آن دیار وجود داشته و هنوز وجود دارد و آن قطار لکنته نیز، با اینهمه، نویسنده گوشة چشمی به استعاره و تمثیل دارد و از باد سرخ و قطار لکنته، تجاوز، عدم امنیّت زن در‌جامعه، شرایط و وضعیّت اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و مدنی مردمی را مراد می‌کند که دیری ست گرفتار دیوباد شده‌اند.

  •  
  سیمین جلالی راد
  معرفی کتاب " بادِ سرخ "
  نوشته حسین دولت آبادی
   
  رمان "باد سرخ", ادبیات نسل شکست خورده, فراری و تحت تعقیب دوران بعد از انقلاب است. این کتاب جنگ و فضای بحران زده, خشونت و عفونت حاکم بر جامعه ای در کوران انقلاب را به تصویر می کشد. در حقیقت "باد سرخ" توفان انقلابی است که فرزندان خود را می بلعد. رمان به لایه های متضاد شخصیتی انسان ها می پردازد, به روان انسان های زخم خورده که وقتی مرزهای اخلاقی جامعه بهم می ریزند, چگونه به بحران واکنش نشان می دهند. اما موضوع مرکزی و محوری رمان, تحمیل فشارهایی است که از سوی خانواده, قانون, فرهنگ سنتی عقب مانده, و جامعه مذهب زده به زن وارد می شود. روایت سرگشتگی و بی پناهی زنی است که از هیچ سو مورد حمایت قرار نمی گیرد؛ نه از سوی خانواده و نه از سوی قانون و جامعه. او در چنگ یک زندگی زناشویی تحمیلی که هرگز در آن طعم عشق, صمیمیت و دوستی را نچشیده و در چنگال مردان فاسد و حریص و آدم فروش زمانه, اسیر و گرفتار شده و احساس خفگی می کند. کابوس های صحرا, تراژدی زندگی زنان بسیاری است که از زورگویی, هرزگی و لودگی مردان قلدری که آنان را شکار مناسبی می انگارند, به ستوه آمده و ذره ذره جان می دهند.
  ناگفته نماند که شکل و زبان داستان (سفری درقطار خاطرات یک زن) و محتوای داستان (خشونت و ستم بر زن) و همچنین نثر روان و پیراسته, و دیالوگ های قوی و پر معنای متن, جذابیت و کشش دنبال کردن داستان را از ابتدا تا انتها برای خواننده همواره حفظ می کند. در هر منزلگاه رازی گشوده می شود و زخمی به خونریزی و عفونت سر باز می کند.
  رمان " باد سرخ " در به تصویر کشیدن احساس هراس و سرگشتگی زن ایرانی در جامعه ای با فرهنگ پدرسالاری, شوهر سالاری, و نرینه سالاری بسیار موفق است.
  صحرا (قهرمان داستان) زنی برآمده در روستا, درس خوان و کتاب خوان است. دانشگاه رفته و شغل و پیشه اش در رابطه با خدمت به بیماران روانی است. او انسانی خودساخته, باهوش و با اخلاق است. رشد او همواره همراه با شعور, دانایی و بالندگی بوده است. اما احساس ناامنی و هراس او از مردان به دلیل تجاوز و دست اندازی های پدر و شوهر, و تجربه مردان حریص و هرزه ای که همواره او را مثل سایه تعقیب می کرده اند, بدبینی و عدم اعتماد به مرد را در وجود او ریشه دار کرده است. در حقیقت رمان باد سرخ, معصومیت و مظلومیت زن و احساس ناامنی او را در خانه, خانواده, خیابان, و جامعه به خوبی به تصویر می کشد.
  ساسان (شوهر صحرا ) که بزرگ شده در یک خانواده شهری نیمه مرفه, تازه به دوران رسیده و نوکیسه, بدون اصالت فرهنگ شهری و شهرنشینی است؛ قدرت و خشونتی را که در فرهنگ استبدادی جامعه تجربه کرده, در زندگی زناشویی با صحرا به نمایش می گذارد. او انسانی بی هویت و بدون اصالت شخصیتی است. ساسان با مادری بیوه و خواهری که به او دلبستگی و وابستگی بیمارگونه و ناسالم دارد بزرگ شده و زنان نادان, ناآگاه, سطحی و خرافی, الگوی رفتاری و اخلاقی او بوده اند. رشد او با آسایش و تن پروری, شکست و فروریزی مقام و منزلت اجتماعی, ضعف و درماندگی و اعتیاد همراه است و سرانجام به سقوط و انحطاط اخلاقی او منتهی می شود.
  کتاب در به تصویر کشیدن این تضاد فرهنگ خانوادگی و طبقاتی قهرمانان داستان (صحرا و ساسان) هم بسیارموفق است.
  هفتم ژانویه 2019
   
   
  رده بندی: 
  ناشر: